16 decembrie 1989 – sâmbătă

6,00

Au fost înfiinţate posturi de filaj la domiciliul lui László Tőkés. În faţa locuinţei se află 10-15 persoane, care comentează situaţia pastorului şi a soţiei sale (Mavru, 1989).

9,00

Grupul curioşilor a crescut simţitor şi continua să crească. Se răspândeşte zvonul că pastorul „va fi arestat şi lichidat” (Mavru, 1989).

9,45

László Tőkés a ieşit la fereastra locuinţei şi le cere celor adunaţi în stradă, în limba maghiară şi română, să se împrăştie (RCTSFST, 1989).

13,30

Plutonul de intervenţie al Miliţiei Municipale este adunat şi dotat cu costumele de protecţie de culoare albastră, scuturi, bastoane de cauciuc şi căşti, fiind gata de intervenţie (PT, IV, 2008,  p. 1746).

17,00 – 17,30

Un grup de 15 studenţi şi studente au aprins lumânări, s-au postat în faţa uşii de la intrarea în locuinţa lui Tőkés şi „au luat iniţiativa instigării mulţimii, care se adunase în număr tot mai mare” (Mavru,  1989).

După ce mai mulţi tineri au forţat uşa locuinţei lui Tőkés, acesta a ieşit la geam şi le-a cerut celor aflaţi în faţa locuinţei să plece acasă pentru a nu-i crea probleme (Milin, 1997, p. 24).

17,30 – 18,00

Sunt blocate primele două tramvaie în staţia Sf. Maria (Radu, 1990). Ion Monoran, care a oprit  primul tramvai, ce venea de la Gara de Nord, plasează acest moment în jurul orei 18,30 (Monoran, 2008). Alte surse plasează evenimentul la ora 17,55, când, ajutat de Zoltan Borbely şi de Radu Galea, Daniel Zăgănescu a urcat pe tamponul unui tramvai şi a strigat pentru prima dată în decembrie 1989: „Jos Ceauşescu”, lozincă incendiară ce a marcat trecerea de la o acţiune de solidaritate cu pastorul Tőkés la o revoltă anticeauşistă (Suciu şi Bogdan, 2011, p. 194; Mavru, 1989). Potrivit declaraţiei lui Aurelian David Mihuţ, primul tramvai a fost oprit de un tânăr muncitor de la Uzina 6 Martie din Timişoara, pe linia 5. Imediat a început să se scandeze „Libertate!” şi să se cânte Hora Unirii şi Deşteaptă-te, române! (Milin, 1997, p.24).

19,00

O coloană de demonstranţi pleacă din Piaţa Maria spre Comitetul Judeţean de Partid, trecând podul Michelangelo şi deplasându-se pe lângă Banca Naţională, Poşta Mare şi apoi pe Bulevardul 23 August. Constituită iniţial din câteva sute de demonstranţi, coloana se îndreaptă pe splaiul Tudor Vladimirescu spre zona căminelor studenţeşti. Din căminele studenţeşti, relativ goale şi supravegheate de cadrele didactice, au coborât un număr redus de studenţi. La intersecţia cu strada Cluj se alătură un grup de demonstranţi ce venea pe această stradă.

Din ordinul col. Ion Popescu au fost convocate cadrele de Miliţie şi Securitate din judeţul Timiş în sala de şedinţe a Inspectoratului Judeţean Timiş a Ministerului de Interne. Popescu face o informare referitoare la evenimentele din Timişoara. Se constituie un pluton de 40 de ofiţeri şi subofiţeri, condus de col. Gheorghe Minciu, şeful Serviciului Cadre, care este trimis în Piaţa Maria, şi un pluton condus de col. Ion Constantin, care merge la sediul Comitetului Judeţean de Partid (PT, III, 2005, p. 1413).

19,00 – 19,30

Cu un autocar de la Comtim sunt aduse în Piaţa Maria trupe speciale de Miliţie, cu căşti cu vizieră, scuturi albe şi bastoane. Sunt dispuse pe un aliniament în dreptul casei pastorului, în capătul străzii Timotei Cipariu. Acest cordon izolează grupul enoriaşilor (aproximativ 200) de coloana mare de manifestanţi (peste 1000), situată între piaţă şi pod. (Milin, 1997, p. 54).

20,35

Unii demonstranţi vor să spargă geamurile şi uşile de la Consiliul Judeţean de Partid (RCTSFST, 1989).

22,00

Ministrul Milea îi ordonă lt.-col. Zeca să mai constituie încă zece patrule, iar col. Constantin Rotariu, comandantul Marii Unităţi de Apărare Antiaeriană a Teritoriului, să constituie şi să trimită în stradă nouă patrule cu armamentul din dotare, dar fără muniţie (Armata română în Revoluţia din decembrie 1989,1998, p. 56).

22,15

Forţele de ordine au adus la sediul Miliţiei 14 persoane reţinute. Col. Ion Popescu informează Comitetul Judeţean de Partid despre situaţia operativă şi primeşte noi indicaţii (Nota IJTMI).

22,40

Cpt. Cornel Dorneanu, comandantul plutonului de intervenţie al Miliţiei Timiş, raportează că a fost bătut, iar oamenii săi puşi pe fugă de către demonstranţi (Szabo, 2009, p. 127).