MEMORIU – referitor la viața mea în cei 30 de ani fără Tatăl meu

Subsemnatul, Ciobanu Dorinel Claudiu, domiciliat în Timișoara având calitatea de copil al Eroului Martir Ciobanu Constantin, posesor al Certificatului de urmaș cu seria UEM-C nr.00073, doresc să vă aduc la cunoștință următoarele traume trăite de mine în cei 30 de ani de la moartea tatălui meu.

După moartea tatălui meu, viața mea s-a schimbat în rău. Am rămas fără sprijinul financiar adus de el, am răbdat foamea, nu aveam bani de haine și încălțăminte, am rămas restanți la cheltuielile de bloc. Mama fiind bolnavă, nu aveam bani de medicamente, iar sora mea minoră și-a abandonat școala tot din lipsa banilor.

Ca urmare a tuturor celor întâmplate în cei 30 de ani de la moartea tatălui meu, au fost momente în viată în care am fost pus în situația de a-mi fi rușine că sunt fiu de urmaș de Erou Martir,fiind făcut milog, cerșetor, asistat social și multe alte cuvinte grele pe care le-am îndurat din partea societătii civile, autoritățiilor locale, Guvernului Românei și a Președintelui.

Dacă veți citi acest memoriu, puneți-vă în locul urmașilor care și-au pierdut părinții, gândiț-vă la traumele lor și atunci veți înțelege adevărata lor suferință. Iar dacă nu veți înțelege nimic, înseamnă că au murit în zadar și Revoluția din Decembrie 1989 nu înseamnă nimic pentru acest Guvern și Statul Român.

Cu stimă și respect

Ciobanu  Dorinel Claudiu